اخبار

 

 معاونت محترم پژوهشی سازمان صنایع هوایی جناب آقای مهندس صفایی‌گل و تیم متخصصین همراه ایشان، طی بازدیدی که در تاریخ 23 تیرماه 1397 از مرکز رشد واحدهای فناور پژوهشگاه هوافضا داشتند با توانمندی‌های این مجموعه آشنا شدند. طی جلسه‌ای‌‌‌‌‌که برگزار شد، در ابتدا آقای دکتر شمس طالقانی رییس مرکز رشد واحدهای فناور پژوهشگاه هوافضا ، توضیحاتی راجع به پیشینه فعالیت‌های انجام شده در این مرکز و همچنین پروژه‌های در دست انجام، ارائه فرمودند. ایشان بر تمایل به استفاده از تجارب صنعتی موجود در سازمان صنایع هوایی تأکید فرمودند. در ادامه جناب آقای مهندس صفایی‌گل نیز با تکیه بر نیازمندی صنعت به توسعه فناوری، در مورد زمینه‌های مشترک همکاری بین سازمان صنایع هوایی و پژوهشگاه هوافضا تأکید فرمودند. در انتهای جلسه نیز بازدیدی از شرکت‌های موجود در مرکز رشد ، آزمایشگاه و کارگاه مرکز، جهت آشنایی با توانمندی‌های موجود در مرکز صورت گرفت.

 

                                                                                              

 

 

 

 

برگزاری چهارمین کنگره ملی انجمن مهندسی صوتیات ایران


 

روز چهارشنبه 16 اسفندماه 1396 چهارمین کنگره ملی انجمن مهندسی صوتیات ایران به ریاست آقای دکتر فتح‌اله امی (رئیس پژوهشگاه هوافضا) و دبیری آقای دکتر سید آرش شمس طالقانی در پژوهشگاه هوافضا برگزار شد.

 

 

 

دبیرخانه این کنگره از اوایل تابستان 1396 در محل مرکز رشد پژوهشگاه هوافضا شروع به کار نمود. پس از تلاش چند ماهه این دبیرخانه و تبلیغات از طریق سایت کنگره، چاپ پوستر و نصب استند و بنر در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور، در مجموع52 مقاله تخصصی برای ارزیابی به دبیرخانه ارسال شد. از این تعداد مقاله 37 مقاله مورد پذیرش نهایی قرار گرفت که حدود 19 مقاله به صورت شفاهی و 18 مقاله به صورت پوستری ارائه شد. در خاتمه CD و کتابچه مجموعه مقالات به شرکت‌کنندگان اهدا شد. لازم به ذکر است که برای اولین بار در ایران این کنگره علاوه بر شرکت حضوری، به شکل پخش آنلاین با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد الکترونیکی پوشش داده شد و بیش از 20 شرکت‌کننده غیر حضوری از سخنرانی‌ها و برخی ارائه‌های شفاهی بهره‌مند شدند.

در مراسم افتتاحیه کنگره از چهره‌های برجسته علمی حوزه صوتیات کشور، جناب آقای دکتر محمد هاشمی‌نژاد استاد تمام دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران با اهدای نشان حکمت و از جناب آقای دکتر حمیدرضا مساح مؤسس انجمن مهندسی صوتیات ایران با اهدای نشان افتخار تقدیر شد.

 

 

رئیس چهارمین کنگره انجمن مهندسی صوتیات ایران ضمن بیاناتی در ارتباط با چگونگی اجرای چهارمین کنگره، به اهمیت موضوع صوت در حوزه‌های مختلف علمی، از جمله کاربردهای هوافضایی پرداختند.

یکی از سخنرانان کلیدی این کنگره جناب آقای دکتر سید ابوالقاسم صیادیان، استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی امیرکبیر بودند که در زمینه کاربرد Big Data در صوتیات سخنرانی بسیار جذابی ارائه دادند.

هدف اصلی کنگره، جمع آوری و ارائه آخرین دستاوردهای علمی، کاربردی و تجربی صاحب نظران، متخصصان، پژوهشگران، دانشگاهیان و اندیشمندان در زمینه صوتیات بود. در انتهای کنگره و در مراسم اختتامیه مقالات برتر اعلام و از نویسندگان آنها به ترتیب زیر تقدیر شد:

رتبه اول: «اندازه‌گیری توان جریان صوتی در یک پروب فرا آوا» / اباذر حاج نوروزی و رضا افضل‌زاده

رتبه دوم:  «شبیه سازی اثر موج ضربه بر ساختار ترنسفرین» / زهرا قنبری، محمدرضا حسین دخت، محمد رضا بزرگمهر و محمد ایزدیار

رتبه سوم: «اندازه‌گیری سرعت سامانه‌های فراصدای داپلر با فانتوم ریسمانی» / علیرضا تقی، منیژه مختاری دیزجی، زینب السادات احمدی و ساحل حیدری

همچنین از مقاله «ورودی بر مبحث صدا در قرآن کریم» با نویسندگی فاطمه پوراسداله و حمیدرضا مساح به دلیل بکر بودن موضوع تقدیر ویژه شد.

 

گزارش تصویری از کنگره

 

 

 

 

فضاپیمای "دلینجر" راه را برای ماهواره‌های مکعبی مطمئن‌تر هموار می‌کند


 پژوهشگران ناسا امیدوارند ساخت فضاپیمای دلینجر به تولید ماهواره‌های مکعبی(کیوب‌ست) قابل اتکا منجر شود به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، "سازمان فضایی آمریکا" (ناسا) در حال انجام آزمایش ماهواره کوچکی است که می‌تواند تاثیر زیادی بر ماموریت‌های فضایی آینده داشته باشد. سفینه "دلینجر"(Dellingr)  که ابعاد یک جعبه کفش را دارد و در تاریخ 20 نوامبر از "ایستگاه فضایی بین‌المللی" (ISS) به مدار نزدیک زمین پرتاب شد، نه تنها برای انجام عملیات علمی بلکه برای نشان دادن امکان تولید ماهواره های مکعبی قدرتمند و قابل اطمینان با میزان شکست کمتر، طراحی می‌شود. ایده ماهواره های مکعبی که در اصل در سال 1999 توسط "دانشگاه دولتی پلی تکنیک کالیفرنیا" ابداع شد علاقه مهندسان، دانشمندان و شرکت‌های خصوصی را برانگیخته است این ماهواره‌های کوچک از واحدهای 10 سانتی‌متری (4 اینچی) مکعبی شکلی ساخته می‌شود که ساخت و پرتاب آنها در کنار یک سفینه بزرگتر یا اعزام از ایستگاه فضایی بین‌المللی هزینه کمتری دارد. علاوه بر موضوع اقتصادی، پژوهشگران امیدوارند که ماهواره‌های مکعبی، از فضاپیمای کوچک‌تر برای انجام وظایفی که امروزه تنها توسط ماهواره‌ای به اندازه یک اتوبوس انجام می‌شوند، بتواند کار کند. مشکل این است که ماهواره‌های مکعبی تا حدودی غیرقابل اتکا هستند. این موضوع تعجب‌آور نیست چون بیشتر ماهواره‌های کوچک، نمونه های تحت آزمایشی هستند که اغلب با کنترل کیفیت کم و یا بدون کنترل، برای یک بار استفاده طراحی یا ساخته می‌شوند. به گفته ناسا، احتمال شکست ماهواره‌های مکعبی 50 درصد است. برای غلبه بر این مشکل، در سال 2014، "مایکل جانسون" (Michael Johnson)، تکنسین ارشد "مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا" در مریلند ایده فضاپیمای دلینجر را مطرح کرد.

189963

ایسنا

از سوی محققان برزیلی مطرح شد؛ ابهام در نظریه انفجار بزرگ


پژوهشگران برزیلی با مطرح کردن نظریه‌ای جدید در مورد گسترش فضا، نظریه انفجار بزرگ را زیر سئوال بردند. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، نظریه انفجار بزرگ، قابل قبول‌ترین توضیح درباره تولد و تکامل جهان ما و برای درک این کیهان بسیار مهم است. اما برخی از فیزیک دانان درباره ایده آغاز هستی اختلاف نظر دارند. برخی به جای نظریه انفجار بزرگ که در 13.7 میلیارد سال پیش آغازگر جهان هستی شد فکر می‌کنند که ممکن است جهان، مراحل بیرون آمدن از حالت انقباض و انبساط را پشت سر گذاشته باشد. ژولین سزار سیلوا نوز"( Julian Cesar Silva Neves)، فیزیکدانی که به عنوان پژوهشگر در موسسه ریاضیات و محاسبات آماری و علمی دانشگاه کمپیناس (IMECC-UNICAMP) در ایالت سائوپائولو برزیل کار می‌کند، گفت: من معتقدم انفجار بزرگ هرگز رخ نداده است. نوز بیان کرد که ممکن است هیچ نیازی به تکینگی فضازمان یا انفجار بزرگ نباشد. ممکن است جهان در حال گسترش کنونی، به جای ایجاد یکباره، سابقه یک مرحله انقباض داشته باشد. این ایده که از نظریه‌ "مِه ‌رُمب" مبنی بر فروریختن جهان در خود، ریشه می‌گیرد، ممکن است به جانشین ابدی دنیاها ختم شود. این فرآیند، حداکثر دما و تراکم را به وجود می‌آورد و به معکوس شدن و خروج ختم می‌شود که امکان انبساط را فراهم می‌کند. نظریه انفجار بزرگ بیان می‌کند که هستی با یک تکینگی کوچک آغاز شده و سپس در طول میلیاردها سال، دستخوش کشش و انبساط شده تا به شکل کیهانی امروزه درآید. اما نوز به نظریه جهش بزرگ معتقد است که براساس آن، جهان در خود فرو می‌ریزد و این راهی برای توالی دنیاهاست. نوز ادامه داد: این مدل برای اندازه‌گیری اندازه‌ای که در آن، جهان با کیهان‌شناسی استاندارد گسترش می‌یابد، مدلی که در آن انفجار بزرگ وجود دارد، یک عملکرد ریاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تنها به زمان کیهانی بستگی دارد. حذف تکینگی جهان یا انفجار بزرگ، جهان خارج شده را به مرحله نظری کیهان‌شناسی بازمی‌گرداند. حذف تکینگی در آغاز فضازمان، این امکان را فراهم می سازد که ذرات مرحله انقباض پیشین در مقابل تغییر مرحله مقاومت نشان داده و هنوز در انبساط مداوم جهان وجود داشته باشند. وضعیت سیاه‌چاله‌های منظم، این بحث جدید را القاء می‌کند. در یک سیاه‌چاله، هسته منقبض می‌شود تا یک با تراکم بسیار و جاذبه گرانشی، یک تکینگی را به وجود آورد. اما نوز ادعا می‌کند که این تکینگی، تعریف سیاه چاله نیست بلکه افق رویداد یا غشا است که نقطه بی‌بازگشت را نشان می‌دهد. نوز می‌گوید: بیرون از افق رویداد یک سیاه‌چاله منظم، هیچ تغییر عمده‌ای وجود ندارد اما درون آن، تغییرات عمیق‌تر هستند و فضازمان متفاوتی وجود دارد که از تشکیل تکینگی دوری می‌کند. نوز و "ایبرتو وازکز سا" (lberto Vazques Saa)، استاد دانشگاه کمپیناس ، یک عامل معیار طراحی کرده‌است که الهام‌بخش آن، "جیمز باردین" (James Bardeen) بوده‌است. باردین، درهم‌ریختگی سیاه‌چاله را یک پایداری نمی‌بیند بلکه آن را وابسته به فاصله از مرکز می‌داند. این مفهوم جدید نیست و در دهه‌های اخیر، مکررا بازبینی شده است. نوز معتقد است این فرضیه را می‌توان با نگاه به رد اتفاقات در مرحله انقباض مورد آزمایش قرار داد که ممکن است در مرحله انبساط مداوم باشند. این پژوهش جدید، در مجله "نسبیت عمومی و گرانش" (General Relativity and Gravitation) به چاپ رسیده است.

189962

ایسنا

ساعتی ۱۲۰شهاب در آسمان؛ ۲۲ آذر بارش شهاب سنگی به اوج می رسد


یش بینی می شود بارش شهاب سنگی«جمینید» در ۲۲ و ۲۳ آذرماه به نقطه اوج خود برسد به طوریکه در هر ساعت ۱۲۰ شهاب سنگ در آسمان می بارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست، سازمان بین المللی شهاب سنگ (IMO) پیش بینی می کند بارش شهاب سنگی Geminid در شب۲۲ و ۲۳ آذرماه ( ۱۳ و ۱۴ دسامبر) به اوج خود می رسد. طبق اعلام این سازمان هلال ماه در این تاریخ ها کم نور است بنابراین می توان بارش شهاب سنگی را به طور کامل مشاهده است. علاوه بر آن، بنیاد ستاره شناسی کانادا نیز پیش بینی می کند در این تاریخ ها هر ساعت ۱۲۰ شهاب سنگ در آسمان قابل مشاهده است. البته به شرط آنکه آسمان تاریک و صاف باشد. شهاب سنگ هایGeminidدرخشان هستند بنابراین افراد می توانند در تاریکی مطلق حتی در شهرها نیز آنها را مشاهده کنند. بارش های شهاب سنگی درحقیقت بخش هایی از ستاره های دنباله دار هستند. هنگامیکه ستاره مذکور به خورشید نزدیک می شود، این دنباله ها به وجود می آیند. اما بارش شهاب سنگیGeminid به دلیل نزدیک شدن سیارک  Phaethon۳۲۰۰  (یک شی فضایی صخره ای) به خورشید به وجود آمده است. درنتیجه این رویداد بخش هایی از سیارک خرد می شوند و می سوزند.

189961

مهر

بالا